logo

190

Warszawa
Wolskie tablice pamięci

Opracowanie trasyDariusz MazurekDługość trasy6 kmDo odwiedzenia24 PKFinansowanieTrasa sfinansowana przez jej autora

Tak naprawdę II wojna światowa zaczęła się na Dalekim Wschodzie od japońskiej inwazji na Chiny w lipcu 1937 roku. 1 września 1939 roku wybuchła w Europie wraz z napaścią Niemiec na Polskę, zaś cały świat ogarnęła 7 grudnia 1941 roku, gdy japońskie lotnictwo zbombardowało amerykańską flotę w bazie Pearl Harbor. Toczyła się przez 6 lat, na wszystkich kontynentach. Jej koszt to 4 biliony dolarów oraz wiele milionów istnień ludzkich. Zakończyła się 2 września 1945 roku użyciem broni zwiastującej nową epokę.

Atak Niemiec na Polskę rozpoczął się o godzinie 4.47 ostrzałem polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte przez pancernik „Schleswig-Holstein”. W tym samym czasie na Wieluń spadły pierwsze niemieckie bomby. Już 1 września miało miejsce pierwsze bombardowanie Warszawy, kiedy to zaatakowano lotnisko Okęcie, Koło i budynki Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na Rakowcu. Ataki na stolicę Polski trwały nieprzerwanie przez kolejnych 25 dni i zakończyła je dopiero kapitulacja miasta, do której doszło 26 września. W tym czasie w Warszawie zginęło około 10-20 tysięcy jej mieszkańców, a nawet 50 tysięcy zostało rannych. Między 10 a 20% budynków legło w gruzach. Największe zniszczenia odnotowano w Śródmieściu.

W nocy z 26 na 27 grudnia 1939 roku w Wawrze miała miejsce pierwsza masowa egzekucja. W jej wyniku rozstrzelano 106 przypadkowych mężczyzn w wieku od 17 do 70 lat. Między październikiem 1939 roku a lipcem 1944 r. funkcjonariusze SS i policji niemieckiej przeprowadzili w obrębie „pierścienia warszawskiego” blisko 250 egzekucji, w których każdorazowo rozstrzeliwano od kilkunastu do kilkuset osób. Większość zamordowanych stanowili więźniowie Pawiaka oraz pozostałych warszawskich więzień i aresztów. Łączna liczba ofiar „egzekucji pierścienia warszawskiego” szacowana jest na około 32 tysiące.

Łącznie w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej, w tym zagłady ludności żydowskiej oraz likwidacji Powstania Warszawskiego, w mieście zginęło około 700 000 jego mieszkańców. Na skutek działań wojennych najbardziej ucierpiała lewobrzeżna część miasta. Zniszczeniu uległo tutaj 84% zabudowy, w tym wszystkie mosty, 90% zabytków – łącznie 674 obiekty oraz blisko 70% budynków mieszkalnych. Autorzy sporządzonego w 2004 roku raportu o stratach wojennych Warszawy oszacowali całość strat materialnych poniesionych przez miasto i jego mieszkańców podczas II wojny światowej na 18,2 miliarda przedwojennych złotych (według wartości złotówki z sierpnia 1939 r.), czyli 45,3 miliarda dolarów (według wartości obecnej).

;